



| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 32 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 20 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | S08 |
| Interface | I²C, LIN, SCI, SPI |
| Memory Size | 8 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 26 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, LVD, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Max Frequency | 20 MHz |
| RAM Size | 512 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Density | 64 kb |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of Programmable I/O | 26 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 20 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 41
Distributors
pcbx
Unit Price$3.17948
Ext.Price$3.17948
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.17948 | $3.17948 |
| 10 | $2.42800 | $24.28000 |
| 25 | $2.23393 | $55.84825 |
| 50 | $2.19555 | $109.77750 |
| 100 | $2.15783 | $215.78300 |
| 300 | $2.12076 | $636.22800 |
| 500 | $2.08432 | $1042.16000 |
| 1000 | $1.98344 | $1983.44000 |
